Yayınlarımız

yayinlar

bultenlogo

kitapfuarKadın Yazarlar Derneği bu yıl da TÜYAP İzmir Kitap Fuarı’nda yerini alıyor. Bu yıl 22. düzenlenen İzmir Kitap Fuarı’nda 3 nolu Hol’de 408/G Standı’nda KYD kitapları, F Dergi’nin tüm sayıları ve derneğimiz üyesi kadın yazarların öykü ve romanlarıyla İzmirlilerle buluşuyoruz.
F DERGİ 5 YAŞINDA ETKİNLİĞİ
İzmir Kitap Fuarı’na bu yıl bir etkinlik ile de katılıyoruz. 26 Nisan Çarşamba günü saat 16.30-17.30 arası II Nolu Konferans Salonu’nda gerçekleşecek etkinliğin konusu: F Dergi 5 yaşında. Geçtiğimiz 8 Mart’ta yayımladığımız 8 Mart’ta Grevdeyiz temalı 14. sayımızla 5 yılı geride bıraktık. Söyleşide dergiciliğin tarihine kısa bir göz atışın ardından, Belleğimizdeki kadınlardan bir kesiti ve F Dergi’nin kuruluş aşaması ile dosya konularını okurlarımızla paylaşacağız. Söyleşinin konuşmacıları Sevim Korkmaz Dinç, Hülya Soyşekerci ve Sevgi Çifter.
image1

Bu hafta Şakran Kadın Kapalı Cezaevinden birçok kadının imzaladığı iki ayrı mektup aldık. “Görülmüştür” damgalı mektuplarda anlatılanları ve yardım çığlığını paylaşmak için burada bulunuyoruz.

30. Mart. 2017 tarihli, 34 kadının imzaladığı mektupta, cezaevindeki durum şöyle anlatılıyor:
“Bildiğiniz üzere “OHAL”le birlikte başlayan süreçten, yaşanan hak ihlallerinden cezaevleri de payını almaktadır.
Basın yayın kaynaklarından yararlanma hakkımız kısıtlanmak şöyle dursun tamamen engellenmektedir. Kitap, dergi gibi tüm araştırma inceleme yapabileceğimiz kaynaklar bizlere verilmemektedir. Bizler siyasi kadın tutuklular olarak araştırma, inceleme, okumayı seven insanlarız. Bu amaç uğruna burada bulunuyoruz. Bu hakkımızın elimizden alınması bizlere cezaevinde olmamıza rağmen ikinci bir ceza olarak uygulanmaktadır.”

30.Mart.2017 tarihli ikinci mektupta yazılanlar ise daha can yakıcı:
“Özellikle OHAL süreciyle beraber, günlük cezaevi yaşamındaki ayrıntılara ek yeni yasaklar, ayrıntıların çokluğu insanı şaşkına çeviren irili ufaklı hak ihlalleri gelişti: Görüş saatlerinin 45 dakikaya inmesi, aylık açık görüşlerin 2 ayda bire inmesi, çıplak arama uygulaması, benzer şekilde gelen görüşçülere de aşırı ince aramaların yapılmasıyla rencide edilmeleri, kimi yerlerde ayakta sayımın dayatılması, dışarıdan ders kitapları dışında hiçbir kitabın alınmaması, yasaklanması gibi…”

Mektupta yazılanların dışında; yayınladığımız derginin geri dönmesi, arkadaşlarımızın mektuplarının teslim edilmemesi bizim tanıklık ettiğimiz durumlar.
“Dünyada ve ülkemizde kadına yönelik uygulanan ekonomik, sosyal ve militarist politikalara karşı güçlü bir duruşu” ilke olarak kuruluş bildirgesine alan Kadın Yazarlar Derneği, düşünce ve ifade özgürlüğü, hukukun üstünlüğü ilkelerinin her geçen gün artan bir hızla yaşamımızdan silinmesine sessiz kalamazdı. En temel insan haklarından olan bilgiye ulaşma hakları ellerinden alınan, daha üç ay öncesinde ellerine ulaşabilen dergi ve mektuplara ulaşımları engellenen mahkûm kadınların çığlığını duymazdan gelemezdi.

Düşünce ve ifade özgürlüğü, kişisel hak ve özgürlüklerin güvence altına alınması demokrasinin temelidir. Cezaevlerinde tutuklu bulunanların can güvenliği, haber alma özgürlüğü, inceleme, araştırma, okuma ve yazma olanaklarının sağlanması en temel ilkemizdir. Bu hakların sağlanması hükümetin görevleri arasındadır.

Sıcak ve soğuk savaş dönemlerinde kadın bedenini yok etme üzerinden gücünü elinde tutan ve artıran siyasal iktidarların takipçisi olan AKP, ülkemizdeki tüm hak ihlallerine, can kayıplarına, cinayetlere olduğu gibi cezaevlerinden yükselen çığlıklara da yine kör, yine sağır kalma yolunu seçiyor ama nereye kadar?
Barış ve demokrasiye en çok gereksinimiz olan bu günlerde; kalemini barıştan, güzel bir gelecekten, kadından yana kullanan Kadın Yazarlar Derneği olarak;
Geçmişte yaşadığımız acıların tekrar etmemesi için yetkilileri, vicdanlı olmanın anlamına inanan, demokrasi ve insan haklarının tartışılmazlığını kabul eden tüm partileri, sendikaları, dernekleri, tek tek bireyleri; cezaevlerinden yükselen çığlığı duymaya, görmeye çağırıyoruz.

En temel insan hakları olan insanca iletişim ve bilgiye erişim hakkı, tüm mahkûmlara en kısa sürede geri verilmelidir.

Ve daha fazla ölüm acısı yaşanmaması, mahkûmların sağlık ve iyi şartlara kavuşmaları için uluslararası sözleşmeler zemininde, temel hak ve özgürlükleri esas alan diyalog yolları en kısa zamanda açılmalıdır.

Kadın tutsaklar yalnız değildir.

KADIN YAZARLAR DERNEĞİ
Kadın Yazarlar Derneği 8 Mart Dünya Kadinlar Günü'nde İzmir'deki tüm kadınlarla birlikte Gündoğdu Meydanı'ndaydı.

OHAL nedeniyle yapılan tüm engellemelere rağmen alanları dolduran kadınlar mücadele ve dayanışmanın en güzel örneklerini sergilediler. 8 Mart İzmir Kadın Platformunun birleştiriliciliğinde alanda toplanan kadınlar Türkçe ve Kürtçe yapılan konuşmaların ardından halaylar çekerek kadının kurtuluş mücadelesinde daha bir kenetlendiler. 5 Mart'ta Gündoğdu Meydanı'ndaki mitingin ardından hafta boyunca çeşitli etkinlikler gerçekleştirildi.


8mart1

8mart2

8mart3

8mart4

8mart5
“Cesaret, Umut, İsyan- Kadınlar Her Yerde” adlı projemize metin gönderme süresi 31 Ocak 2017 / 27 Şubat 2017 tarihleri arasındaydı. Türkiye’nin her yanından öykü ve deneme türünde altmış beş metin elimize ulaştı. Projemize destek vererek yazı gönderen herkese teşekkür ediyoruz. Her katılımcının emeği çok değerli.

 Projemizde direnciyle hayatı dönüştürmenin ışığını hem kendimizle hem de diğer kadınlarla paylaşalım diye yola çıktık. Ancak gelen öykülerin çoğu kadınların içinde bulunduğu ezilmişliği, ikincileşmeyi, mağduriyeti anlatıyordu. Aile içi şiddet, ensest, tecavüz, işsizlik gibi konuları işleyen birçok metin ne yazık, kadınların bunlarla nasıl başa çıktıkları, eril dayatmalara nasıl direndikleri, nasıl değişip dönüşmemiz gerektiği konularına değinmiyordu. Bir arkadaşımızın dediği gibi, “Direnmeyi bilmiyoruz ki direnmeyle ilgili yazalım” cümlesi, bir gerçeği mi ifade ediyor acaba diye düşündük.

 Hayatı her gün yeni baştan kuran kadınlar olarak birbirimizi dönüştürebilmeye yardımcı olacak, kadınların içindeki direnişi ortaya çıkarabilecek metin sayısının yeterince olmaması nedeniyle projemizi durdurma kararı verdik.

 Emeği geçen arkadaşlarımıza ve yazarlarımıza teşekkür ederiz.

 KYD 3. Kadın Öyküleri Projesi Sorumluları ve Seçici Kurulu
8martKadın Yazarlar Derneği tarafından yayınlanan F Dergi’nin 8 Mart Özel Sayısı okurlarıyla buluştu.
Derya Şaşman Kaylı’nın Bu Masal Biz Kadınların Masalı mı?,
Gülsüm Kav’ın Meydanda da Sandıkta da Kadınlar Kazansın Diye,
Nazik Işık’ın Hak ile İnsan Arasında Bir 8 Mart,
Hülya Soyşekerci’nin 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününün Anlam ve Değeri,
Tülin Tankut’un 8 Mart’ta Başrol Ev Kadınlarının Olmalı,
Sevgi Çifter’in Kadınlar Vardır,
Beyhan Yıldırım’ın Emekçi Kadınlar Günü,
Hatice Eroğlu Akdoğan’ın Yaşamamış Gibi Ölen Kadınlar,
Kamile Yılmaz’ın Yüreğime Cemre Düşer,
Figen Uyguner’in Çizgilerde Kadın,
Sevim Korkmaz Dinç’in Clara Zetkin’e Mektup yazılarıyla ve
Arife Kalender’in Asya adlı şiiriyle katkıda bulunduğu F Dergi’nin son sayısında ayrıca; Göknur Yumuşak’ın söyleşisi, Leyla Özler Gözler ve Gencay Uslu’nun öyküleri, Fatma Işık Tuğcu’nun Alice Artık Burada Oturmuyor filminin analizi de yer alıyor.

Birhan Keskin ve Didem Madak’ın şiirlerinin de bulunduğu F Dergi’yi, İzmir Yakın Kitapevi ve Pan Kitapevi’nde bulabilirsiniz.